close
تبلیغات در اینترنت
ایات قران و احادیث قدسی
loading...

سرزمین تات ها

ایات قران و احادیث قدسی

مشاهیر گیفان

تات زبان ها بازدید : 121 سه شنبه 15 دي 1394 : 5:14 نظرات ()

ابوالمظفر ابیوردی«گیفانی»

تحصيلات :  در علم نحو ،لغت واخبار ودر فن بلاغت وانشاء صاحبنظر واستادبوده

کتب : 1-تاریخ ابیوردونساء2 -کتاب المختلف والموُتلف 3-قبسه العجلان فی نسب آل ابی سفیان 4-نهزه الحافظ 5-المجتبی من المجتنی فی رجال 6-کتاب ابی عبدالرحمن النسائی فی السنن الماثوره وشرح غریبه 7-ما اختلف وائتلف فی انساب العرب 8-طبقات العلم فی کل فن 9-کتاب کبیر فی النساب 10-کتاب تعله المشتاق الی ساکنی العراق 11-کتاب کوکب المتامل یصف فیه الخیل 12-کتاب تعله المقرور فی وصف البرد والنیران و همذان13 -کتاب الدره الثمنیه 14-کتاب الصهله القارح 15-ردفیه علی المعری سقط الزند

 

زمينه فعاليت : علوم دینی

سوابق کاري : ابوالمظفر ابیوردی در اواسط سده پنجم هجری در قریهُ کوفن (گیفان)از قراء ابیورد دیده به جهان گشود. ابوالمظفر ابیوردی در هر فن از علوم سرآمد بوده او در علم نحو ،لغت واخبار ودر بلاغت و انشاءصاحبنظر واستاد بوده ودر زمینهُ این علوم آثاری داشته است .او در محضر «عبدالقاهر ابن عبدالرحمن الجرجانی النحوی»بوده واز وی نحو را فرا گرفته.ابیوردی در سال 498هجری قمری خازن کتابخانهُ مدرسهُ نظامیهُ بغداد بوددر خدمت موُید الملک ابن نظام الملک می زیست .از وی نزد خلیفهُ وقت عباسی «المستظهر» بدگویی نمودند که ابیوردی مدح خلیفه فاطمی مصر را نموده به همین سبب خلیفه عباسی خون وی را مباح دانسته ودستور قتل وی راصادر نمودوابیوردی که در علم نسب شناسی مهارت داشت با زبر دستی برای خود شجره نامهُ خانوادگی ساخت ونیاکان خود را به ابوسفیان رساندو خود را معاوی خواندتا از تهمت مدح خلیفهُ فاطمی رهایی یافت.او از نوابغ بی نظیر عصر خود بود وبه گفتهُ«یاقوت حموی»در ادبیات عرب ونسب شناسی همتا نداشت.دیوان شعر او مشهور است.او نزد« ملک احمد »رفت.ملک احمددر صدد بود به وی مقامی والا در دستگاه حکومتی خود دهد ،امابا مرگ ملک احمد این کار میسر نشدواو به اصفهان بازگشت وتعلیم فرزندان «زیق الملک برسق»را پذیرفت وسپس جزءمقربان دربارسلطان محمد ملکشاه گردید.وی در 25 ربیع الاول 507هجری درگذشت.عماد محمد بن حامد اصفهانی درکتاب «خریدةالقصر»نوشته است:«ابیوردی را زهر خورانیدند،در پای تخت سلطان ایستاده بودوپاهای وی سست شد و بیفتاد واورا به منزل خود نقل کردند.»او به زاد بوم خویش سرزمین کوفن مهر می ورزیدودو کتاب به نامهای «تاریخ ابیوردونساء»و«ابیورد والبیران»نگاشته است.

فاید های کاربردی استغفار

تات زبان ها بازدید : 435 جمعه 09 مرداد 1394 : 22:26 نظرات ()

همسر خوب می خواهی، بسم الله

 استغفار

در حدیثی آمده است که «من اکثر الاستغفار»، کسی که زیاد استغفار کند، 4 چیز به دست می‌آورد: «جعل الله له من کل همٍ و غمٍ فرجا» اگر غم و غصه دارد، غم و غصه ‌اش بیرون می ‌آید.

آدم گاهی اوقات بی‌ خودی غم و غصه‌اش می‌شود، در آن لحظه تسبیح را بردارید ، استغفار کنید. قطعاً حالتان خوب می شود.

نقش استغفار در دور شدن بلا از انسان

دوم: «من کل خوفٍ امنا» گاهی اخبار ناخوشایند را می‌دهند. اگر استغفار کنی، هیچ خبری نمی‌شود، یه نفر دشمن داری، تهدید کرده که امشب ترورت می‌کنم، استغفار کنی، او را یکی دیگر ترور می‌کند و راحت می‌شوی، اگر استغفار کرده‌ای از کسی نترس و فقط از خدا بترسنیشخند.

سوم: «من کل ضیقٍ مخرجا» صاحبخانه‌ تو را جواب کرده؟ سفته ‌هایت عقب افتاده؟ گرفتاری؟ اگر استغفار کنی همه اینها درست می ‌شود.

مهمترین عامل نجات از مشكلات و سختى ها و بهترین سبب زدودن غم و اندوه در كلمات نورانى پیامبر و اهل بیت پاكش (علیهم السلام) استغفار و عذرخواهى از خداى مهربان، معرفى شده است.

رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) در سخن زیبایى مى فرمایند:

هر كس غم و غصه اش زیاد است، باید زیاد استغفار كند. (كافى، ج 5، ص 316)

و نیز در عبارت دیگرى میدان تأثیر استغفار را گسترده تر معرفى كرده و فرموده اند:

بر تو باد به استغفار و عذر خواهى از خداوند كه استغفار نجات دهنده (انسان از مشكلات و سختى ها) است. (همان)

امام هادى (علیه السلام)، براى رهایى از مشكلات وناروایى ها، به استغفار به عنوان دعایى خاصّ كه مورد تأكید پدران گرامیشان (علیهم السلام) نیز بوده است، سفارش مى كنند. (بحار الانوار، ج 90)

زیاد استغفار كن و زبانت را به تلاوت سوره «اِنا اَنْزلناهُ » تر و تازه گردان (سوره قدر را مرتّب تلاوت كن)

رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلم) در كلام دلنشینى، براى نجات از غم و اندوه و تنگناهاى زندگى، به زیاد گفتن استغفار سفارش كرده اند:

هر كس زیاد استغفار كند خداوند، نسبت به هر غصّه و اندوهى گشایشى برایش قرار دهد و از هر تنگنایى راه خروجى پیش پایش گذارد ، و از جایى كه گمان ندارد او را روزى دهد. (همان)

دلایل اثبات ولایت فقیه

تات زبان ها بازدید : 177 چهارشنبه 03 تير 1394 : 0:19 نظرات ()
 • دلایل اثبات ولایت فقیه به صورت مختصر 

 • به صورت‌هاى گوناگونى می‌توان «ولایت فقیه» را اثبات کرد؛ ما در این‌جا به دلیل عقلى و نقلى در مسئله «ولایت فقیه» اکتفا می‌کنیم:
 • أ. دلیل عقلى: عقل حکم می‌کند که در رأس یک حکومت اعتقادى و آرمانى، باید شخصى قرار بگیرد که از آرمان آگاهى دارد و در شریعت اسلام، که آیین، احکام و قوانین الهى است، مصداق چنین شخصى فقیهان هستند.
 • ب. دلیل نقلى: براى اثبات ولایت فقیه به روایات فراوانى استناد شده است که برخى از آنها عبارتند از:
 • 1. رسول خدا(ص) فرمود: «اللهم ارحم خلفایى» (خدایا! جانشینان مرا مورد رحمت خویش قرار ده)، از آن‌حضرت‏ سؤال شد: جانشینان شما چه کسانى هستند؟ رسول خدا فرمود: «الّذین یأتون من بعدى یروون حدیثى و سنّتى» (آنان که بعد از من می‌آیند و حدیث و سنّت مرا نقل می‌کنند).
 • 2. توقیع شریفى که مرحوم صدوق در کتاب «اکمال الدین» از اسحاق بن یعقوب نقل می‌کند که حضرت ولى عصر(عج) در پاسخ به پرسش‌هاى او به خط مبارکشان مرقوم فرمودند: «أمّا الحوادث الواقعة فارجعوا فیها إلى رواة حدیثنا، فإنّهم حجّتى علیکم و أنا حجّة الله علیهم» (در رویدادهایى که اتّفاق می‌افتد، به راویان حدیث ما مراجعه کنید؛ زیرا آنان حجّت من بر شمایند و من حجّت خدا بر آنان هستم).

در ادامه مطالب دلایل رو به صورت تفصیلی همراه کلیپ های مشاهده کنید

اثبات شیعه

تات زبان ها بازدید : 117 دوشنبه 01 تير 1394 : 3:22 نظرات ()
 •  یکی از مسائل چالش برانگیز بعد از رسول گرامی اسلامی که سبب جدایی بین خطوط مسلمین شد، خلافت و جانشینی آن حضرت است. غیر از بحث الهی بودن منسب امامت و خلافت، سایر ادله هم به راحتی و آشکاری بر این امر دلالت دارند که یکی از این ادله دلیل عقلی است. با توجه به حساس بودن فرق مختلف اسلامی نسبت به مساله، اهمیت مطرح کردن دلیل عقلی به آشکاری روشن خواهد شد. ضمن اینکه بحث عقلی مقوله خشک و بدون انعطاف است ولی در این بحث بدون هیچ تعصبی شخص را با عقل خویش تنها می گذاریم که این امر سبب میشود وی بدون در نظر گرفتن غرض ورزی های قومی و فرقه ای به حقیقت امر پی برده و با تکیه بر عقل خود آن را بپذیرد. 
 •  
 • یک دلیل

 • طبق نظر تمامی فرقه های اسلامی، پیامبر گرامی اسلام آخرین پیامبر و دین وی ختم رسالت بوده است. علاوه بر اینکه این دین وظیفه ای جهان شمول بر عهده داشته است یعنی این دین مختص به فرقه، گروه، فرد یا قومیت خاصی نبوده و تمامی افراد بشر را مورد خطاب خویش قرار می دهد. از این مطالب می توان به بحث اهمیت ادامه پیدا کردن راه پیامبر اسلام در مسیر حقیقی و واقعی خود پی برد. در ضمن این امر را هم باید در نظر داشت که پیامبر اعظم همانند سایر نوع بشر بوده و بالاخره انتهایی برای عمر شریفشان وجود داشته است پس وجود خلیفه ای بعد از ایشان امری قهری و اجتناب ناپذیر است چرا که اگر قرار باشد فردی پایه گذار یک مکتب باشد که آن مکتب عنوان خاتمیت را هم به دوش می کشد، پس نمی شود که بعد از وی کسی نیاید و آن راه را ادامه ندهد و به قولی کار شروع شدن ابتر بماند. 
 •  
 • یک سوال
 •  
  در اینجا جا دارد چند سوال به صورت اجمالی مطرح شود. در جواب کسی که بگوید امر خلافت بحثی بود که به مصلحتی توسط حضرت محمد مصطفی نقل نشده و این امر تعبدی است و نباید دنبال آن گشت و جزئیات نیز به خاطر وجود امری تبیین نیاز نداشته است باید گفت چنانچه مسلم است مریضی که منجر به فوت ایشان شد چند ماه طول کشید و هر روز حال ایشان بدتر می شد به طوریکه در روزهای آخر ایشان قادر به خواندن نماز جماعت نبودند. حالا طبق حرف شما درست است پیامبر طبق مصحلتی نیاز ندیدند امر خلافت را مطرح کنند آیا بر مردم واجب نبود که از ایشان سوال کنند که حالا که این مکتب به اینجا رسید بعد نوبت به چیزی می رسد و باید چه کرد؟ بعد از شما چه کسی سرپرستی ما را به عهده خواهد داشت؟ 
   
  باز در جواب کسی که بگوید مردم آن زمان در این قید و بندها نبودند و اصلا به این مسائل کاری نداشتند و یا به تعبیر ساده اصلا سواد و درک این قبیل مسائل را نداشتند باید گفت چطور تا لحظاتی قبل از رحلت پیامبر گرامی اسلام در این قید و بند نبودند ولی پس از فوت ایشان شروع به پیدا کردن خلیفه کردند تا جایی که جسد مبارک ایشان سه روز روی زمین ماند؟
در ادامه مطالب چند کلیپ با همین موضوع برای دان یا تماسا گذاشته ام

 

دلایل عقلی اثبات اسلام

تات زبان ها بازدید : 109 دوشنبه 01 تير 1394 : 2:16 نظرات ()
 • خلاصه دلیل عقلی
 • هر چند پاره ای از حقایق  در ادیانی که امروزه در جهان وجود دارند قابل مشاهده است، ولی شکل  کامل حقیقت که همان توحید حقیقی باشد، فقط در چهره اسلام قابل مشاهده است ،عمده ترین دلیل بر اثبات این مدعا، نداشتن سند معتبر، و وجود تحریف و متناقضات عقلی در متون دینی سایر ادیان و در مقابل؛ تحریف نشدن قرآن، داشتن سند و تاریخ معتبر، جامعیت دین اسلام، و هماهنگی تعالیم آن با عقل سلیم ، می باشد. 
 • از طرفی دیگر دین حق در هر برهه ای منحصراً یک دین است و سایر ادیان و مذاهب موجود یا اساساً باطل و بی اساسند و یا منقرض و منسوخ و امروز شریعت حقه، شریعت اسلام است، و اسلام ناب و راستین در چهره ی مذهب  اهل بیت (تشیع) متجلی شده است و تنها آموزهای شیعه است که می تواند نمایانگر اسلام ناب محمدی باشد. 
 
 
تفصیل دلیل عقلی را در ادامه مطالب ببینید

اگر کسی بپرسد چرا مسلمانی چه جوابی داریم دهیم، غیر از این که چون پدرانمان مسلمان بودند ما نیز مسلمان هستیم. آیا این پاسخ صحیح است؟

 

حجم کلیپ 12/5 مگ

دانلود

چرا دین داشته باشیم

تات زبان ها بازدید : 119 دوشنبه 01 تير 1394 : 1:40 نظرات ()
 • انسان، موجودی ناشناخته است که از او با تعبیر «جهانی بزرگ تر از جهان طبیعت» یاد کرده اند. از آغاز پیدایش انسان، یکی از مسائلی که سخت مورد توجّه او بوده، مسئله نیازهای انسان و تلاش برای رفع آن نیازهاست. انسان اولیه و بدوی نیز همه تلاش خویش را در جهت کشف و شناخت خویش و شناسایی نیازها و راه های پاسخگویی به آن نیازها به کار می گرفته است. با توجّه به این که امروزه مکاتب گوناگون بشری، هر یک، داعیه رهبری بشریت را دارند، روشن است اگر مکتبی نتواند به سؤال ها و نیازهای فکری و روحی و جسمی بشر پاسخ مناسب بدهد، شانس چندانی برای بقا نخواهد داشت. از این رو، تلاش هر مکتبی بر این است که به بهترین شکل ممکن، به نیازهای انسان معاصر پاسخ دهد؛ اما از آن جا که پاسخ مناسب، منوط به شناخت صحیح و دقیق انسان و نیازهای اوست، و این شناخت از عهده مکاتبی که زاییده افکار بشری است خارج است، غالبا راه حل های ارائه شده، بر شکست می انجامد و مکاتب جدید، با ادعاهای جدید سر برمی آورند، تا چه وقت، رو به افول نهاده، از میان بروند.
 • در این میان، نقش دین در پاسخگویی به نیازهای انسان، بسیار حائز اهمیّت است؛ چرا که انسان، مخلوق حق تعالی است و خداوند متعال، بهتر از هر موجودی به ساختار جسم و جان مخلوق خویش، آگاهی دارد و نیازهای او را می داند و طبعا راه صحیح پاسخگویی به این نیازها را بیان می فرماید. بنابراین، ما معتقدیم که نظام دینی مان اولاً به نیازهای بشر (اعم از فردی و اجتماعی) توجّه دارد؛ ثانیا به نیازهای مزبور، پاسخ داده است ؛ ثالثا بهترین پاسخ و در واقع تنها پاسخ صحیح و دقیق را به نیازهای انسان داده است.
 • بنابراین دین، عقاید و دستورهای عملی و اخلاقی است که پیغمبران از طرف خدا برای راهنمایی و هدایت بشر آورده اند، دانستن این عقاید و انجام این دستورها سبب خوشبختی انسان در دو جهان است... .
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
این سایت قصد دارد اداب و رسوم و فرهنگ غنی مردم تات را نشر و گسترش دهد تا مردم تات زبان فرهنگ و ایین غنی خود را بیشتر بشناسند
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  نظرسنجی
  دوست دارید چه مطالبی در وبلاگ قرار گیرد ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 117
 • کل نظرات : 21
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 14
 • آی پی دیروز : 29
 • بازدید امروز : 84
 • باردید دیروز : 136
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 335
 • بازدید ماه : 798
 • بازدید سال : 14,778
 • بازدید کلی : 267,401
 • کدهای اختصاصی

  اوقات شرعی

  وضعیت آب و هوا

  log