close
تبلیغات در اینترنت
آبگرم و زیارتگاه ایوب پیغمبر
loading...

سرزمین تات ها

  آب گرم ایوب در دهستان گیفان در 86 کیلومتری شمال بجنورد و در فاصله 7 کیلومتری مرکز دهستان در روستای ایوب واقع شده است .   تنها آب گرم طبیعی موجود دراستان خراسان شمالی است که از دیر باز زائران و مسافرانی را از دور و نزدیک به سمت خود می‌کشانده است ، این آب گرم روی تپه‌ای به ارتفاع 300 متر از سطح دره گیفان واقع شده است .       اکثرا معتقدند که حضرت ایوب(ع) برای علاج بیماری برص خود در این مکان عصایش را بر زمین کوبیده و آبی گرم از زمین بیرون زده تا آن حضرت خود را از…

آبگرم و زیارتگاه ایوب پیغمبر

تات زبان ها بازدید : 267 جمعه 05 تير 1394 : 2:18 نظرات ()

 

آب گرم ایوب در دهستان گیفان در 86 کیلومتری شمال بجنورد و در فاصله 7 کیلومتری مرکز دهستان در روستای ایوب واقع شده است .

 

تنها آب گرم طبیعی موجود دراستان خراسان شمالی است که از دیر باز زائران و مسافرانی را از دور و نزدیک به سمت خود می‌کشانده است ، این آب گرم روی تپه‌ای به ارتفاع 300 متر از سطح دره گیفان واقع شده است .

 

 

 

اکثرا معتقدند که حضرت ایوب(ع) برای علاج بیماری برص خود در این مکان عصایش را بر زمین کوبیده و آبی گرم از زمین بیرون زده تا آن حضرت خود را از لوث کرمهای موجود در بدنش پاک کند .همچنين مردم معتقدند که اين چشمه نيز از معجزات اين پيامبر بوده است و توجيه آنها نسبت به اين موضوع نيز بدين ترتيب است، حضرت ايوب که با يک بيماري شديد پوستي مواجه بوده و مدت طولاني از اين بيماري رنج مي برده است، از سوي خداوند اين چشمه آب گرم بوجود آمده و حضرت ايوب با شستشو دادن بدن خويش در اين آب شفا پيدا مي کنند، که اعتقاد به شفا بخشي اين آب همچنان در بين مردم وجود دارد.

 

از آب گرم ایوب برای ترموتراپی(گرما درمانی) و معالجه بیماریهای پوستی استفاده می شود.ویژگی منحصر بفرد چشمه آبگرم و خواص درمانی آن سبب شده که به منظور رفع بیماریهای پوستی مورد استفاده قرار بگیرد . این چشمه پذیرای گردشگران است که جهت استفاده از آب گوگردی و بهره وری از خواص طبی آن به روستای ایوب سفر میکنند . این چشمه بعنوان منطقه نمونه استانی انتخاب گردیده است .

 

 

چشمه آب گرم ايوب، تشکيل شده است از مجموعه اي از چشمه ها که از دل زمين جوشيده و به سطح مي آيد.

دماي آب در حدود 36 درجه سانتيگراد مي باشد.

اين چشمه شکل يک استخر(حوض) با مساحت 459 متر مربع مي باشد و عمق متوسط آن در حدود 1/5 متراست.

دبي طبيعي اين چشمه 5/9 ليتر بر ثانيه بوده و در حال حاضر اهالي منطقه و مردمي که از خواص معدني آن مطلع هستند جهت شنا و تفريح از آن استفاده مي کنند.

 

 

در بیرون استخر در فاصله 9 متری از آن یک چاه آب سرد وجود دارد که تنها منبع آب آشامیدنی در این مکان است .این چاه هم موجب شگفتی هر چه بیشتر این مکان شده است چرا که 2 تا چاه به فاصله 9 متری از هم یکی گرم و دیگری سرد.

وجود چشمه آب سرد و گرم در درون استخر دماي آب را متعادل و براي شنا دلچسب ساخته است.

 

آب اين چشمه به لحاظ معدني طبق نظر کارشناسان جزء چشمه هاي داراي مواد معدني و گوگرددار محسوب مي شود و ميزان تخليه ساليانه آب آن 299592 متر مکعب برآورد مي گردد.

 

 

 

مقبره حضرت ایوب(ع)

 

بنابر اعتقادات عموم مردم زيارتگاه موجود در اين مکان در واقع مقبره حضرت ايوب مي باشد، و عده اي نيز معتقدند که اين زيارتگاه، قدمگاه آن حضرت بوده است که اين عقيده به واقعيت نزديک تر مي نمايد.مقبره ای که درکناراستخرآب گرم قراردارد نشانی از قدمت منطقه دارد وانتسابش به حضرت ایوب تاچه حد می تواند صحیح باشد بحثی است که باید کارشناسان فن نظر بدهند ولی گویا در سال 1334(57 سال پیش) جهت قبر درون آن به جانب قبله مسلمین تغییر دادهمی شود که این خود دلالت براین دارد که مقبره موجود به دوران ماقبل اسلام باز می‌گردد.

این مقبره به گفته پيران روستا مختص به ايوب پيغمبر مي‌باشد و به همين دليل افراد زيادي پس از شنا در استخر آب گرم و پاكي بدن به زيارت آن مي‌روند.

 

 

اگر با گفتار بالا کنجکاو شدید که به این منطقه بروید و تنی به آب بزنید پس ببینید و بخوانید ( هم راهنمای تصویری و نقشه و هم مسیر رفتن )

 

 

 

بجنورد- کارخانه پتروشیمی- روستای سرچشمه- شهرک- قزلقان- ناوه- شهدای ناوه- قلعه جق بزرگ- قتلیش- قاضی- امیر آباد- (آبگرم ایوب پیغمبر).

 

 

ورودی جاده دهستان گيفان: ورودی جاده گيفانكه در 17 كيلومتري شهر بجنوردازجاده بين الملی مسيربجنورد- شيروان سمت غربی مجتمع پتروشيمی خراسان از جاده بين الملی منتزع شده است.محور جاده بجنورد ـ گيفان: ورودی جاده گيفان ازجاده بين الملی مسيربجنورد- شيروان به مسافت 24 كيلومتر تا زوقزلقان آسفالت و قسمت زو به مسافت 3 كيلومتر جاده شوسه و بعد از زوي قزلقان به مسافت 33 كيلومتر تا ابتدای روستای قاضی جاده آسفالت می باشدوادامه جاده تا زيارتگاه ايوب پيغمبربه مسافت 15 كيلومتر جاده شوسه است.

 

تذكر:عزيزانی كه آشنايی با اين جاده را ندارند و برای اولين بار با وسيله شخصی می خواهند سفر كنند بعلت حركت وسائط نقليه موتوری-كشاورزی در جاده و پروژه راه سازی غيراصولی وپيچ خم های خطرناك عرض كم جاده و كوهستانی بودن مسير جاده بايد به مسائل ايمنی توجه و رعایت سرعت مطمعنه حركت در روز(برای آنهايی كه اولين بار قصد سفر دارند) را بنمايند.

 

 

مکان های تفریحی وجاذبه ای گیفان

 

چشمه آبگرم ايوب پيامبر بجنورد

 

چشمه آبگرم ايوب

پيامبر بجنورد

 

 

چشمه آبگرم ایوب پیامبر در شمال روستای حاجی عبدالوهاب معروف به ایوب از توابع دهستان گیفان در فاصله 95 کیلومتری شمال بجنورد قرار دارد. این چشمه آبگرم در روی تپه‌ای به ارتفاع 300 متر از سطح دره گیفان واقع شده و به دلیل خواص درمانی، مورد توجه گردشگران بسیاری از گوشه و کنار کشور می‌باشد. این چشمه به شکل یک استخر (حوض) می‌باشد که به جهت جلوگیری از بروز حوادث و سقوط انسان و احشام به داخل آن، حصارکشی شده است. در فاصله 5 متری این چشمه، چشمه آب سرد قابل شرب قرار دارد که آب آن از گوشه ضلع شمالی وارد استخر می‌شود و سردی آن در این قسمت به خوبی احساس می‌شود. آب این چشمه‌ و سایر چشمه‌های این روستا گوگردی بوده و برای درمان و تسکین امراض پوستی مناسب می‌باشند.

 

 

در مجاورت استخر، مقبره‌ای وجود دارد که به گفته کهنسالان این روستا متعلق به ایوب پیامبر می‌باشد و به همین دلیل افراد زیادی پس از شنا در استخر و پاکی بدن، به زیارت آن می‌روند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته روستای ایوب حدود 100 الی 150 سال قدمت دارد و نام قدیم آن حاجی عبدالوهاب بوده و بنا به گفته اهالی وی اولین کسی بوده است که در این منطقه ساکن شده و کم کم جمعیت روستا افزایش یافته است. در حال حاضر نام روستا به دلیل مشرف بودن با مقبره‌ای که به زیارتگاه حضرت ایوب معروف می‌باشد، به نام روستای ایوب مشهور است. گفته می‌شود که حضرت ایوب در زمانی که از این منطقه عبور می‌کرده، دچار یک بیماری پوستی می‌گردد و کرم‌های زیادی در بدن ایشان به وجود می‌آید. ایشان به امر خدا در آب این چشمه استحمام کرده و به این ترتیب کرم‌ها از بدن ایشان خارج می‌شوند.

متأسفانه با وجود تمام زیبایی‌ها و جاذبه‌هایی که این روستا دارد، به دلیل عدم مکان مناسب جهت اقامت و همچنین راه نامناسب و پرخطر، گردشگران کمی به این منطقه مسافرت می‌کنند.

 

 

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط رضوان در تاریخ 1394/4/5 و 17:48 دقیقه ارسال شده است

..سلام ضمن تشکر ویژه از مطالبتون هیچ دلیلی بر حضور حضرت ایوب در این منطقه و لو به صورت سفر کوتاه در تاریخ ثبت نشده اگر دلیلی قوی ومتقن دارید ذکر کنید. ممنون
پاسخ : عزیز من شما باید دلیل بیارید بر این که این مغبره ایوب نبی نیست.
قوی ترین دلیل بر اثبات ادعای ما وجود همین مغبره است که از قدیم و نسل به نسل مردم اون رو به عنوان یک پیامبر می شناختم.
ضمنا خیلی چیزها در تاریخ ثبت نشده ولی قرینه و وجودش فراوان هست مثل همین ایوب پیامبر .
پاسخ : یادم رفت از نظرت رضوان عزیزم تشکر کنم ... خیلی خیلی ممنون .
نماز روزه ها هم قبول باشه


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
این سایت قصد دارد اداب و رسوم و فرهنگ غنی مردم تات را نشر و گسترش دهد تا مردم تات زبان فرهنگ و ایین غنی خود را بیشتر بشناسند
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  نظرسنجی
  دوست دارید چه مطالبی در وبلاگ قرار گیرد ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 117
 • کل نظرات : 21
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 38
 • بازدید امروز : 162
 • باردید دیروز : 115
 • گوگل امروز : 6
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 162
 • بازدید ماه : 1,390
 • بازدید سال : 1,390
 • بازدید کلی : 269,802
 • کدهای اختصاصی

  اوقات شرعی

  وضعیت آب و هوا

  log